Sınır dışı edilmesi kabin memurları tarafından engellenen göçmen, 15 yaşındaki kıza tecavüz etti

T24 Dış Haberler

İngiltere’de “Göçmenler suçlu değildir” yazılı bir pankart taşıyan bir sığınmacı, 15 yaşındaki bir kıza tecavüz etmekten suçlu bulundu.

Kongo Cumhuriyeti’nden gelen 40 yaşındaki Anicet Mayela, İngiltere’ye ilk olarak 2004 yılında geldi ancak 2005 yılında sınır dışı edilecekti. Ülkesine geri gönderileceğini duyan Air France kabin ekibi tarafından uçuş engellendi.

The Sun’ın haberine göre Mayela, kendisini kelepçeleyen ve bacaklarını birbirine bantlayan sınır dışı görevlileri tarafından elinin kırıldığını söyledi. 

Uçuşunun engellenmesinden bir ay sonra avukatlarının sınır dışı edilmesinin insan haklarına aykırı olacağını öne sürmesi üzerine Mayela’ya kalma izni verildi.
Polis ayrıca Mayela’nın sınır dışı edilmesi sırasında meydana geldiğini iddia ettiği yaralanmaları da araştıracaklarını söyledi.

Mayela daha sonra “Göçmenler suçlu değildir’ yazılı bir pankartla protesto gösterisi yaparken görüntülenmişti. 

Şu anda 15 yaşında bir çocuğa tecavüz etmekle suçlanan ve suçunu kabul eden Mayela’nın gözaltında tutulduğu ve hüküm giyeceği açıklandı. 

Bir İçişleri Bakanlığı kaynağı The Sun’a yaptığı açıklamada, “insan hakları dayatması üzerinden gidip, hiçbir bilgisi olmayan ve olaylara aniden müdahale etmeye karar veren kişilerin eylemlerinin başkaları için korkunç sonuçlar doğurabileceğini gördük” diye konuştu. 

İçişleri seçim komitesinde yer alan Muhafazakar Milletvekili Marco Longhi, davanın yasal süreç ve Mayela’nın bu ülkede kalma hakkı konusunda ciddi sorular doğurduğunu söyledi.

Longhi sözlerine şunları da ekledi: “Seçmenlerim, Mayela’nın bu korkunç suçu işlemeden önce saçma bir bahaneyle ülkede kalabildiğini öğrendiklerinde eminim çok öfkeleneceklerdir” 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir